Krakowska Metropolia Cup 2018 – postawa lepsza niż wynik i ogromny niedosyt!

20 maja br w Zabierzowie  żaki wzięły udział w turnieju, który był zwieńczeniem i podsumowaniem działań wynikających z projektu zgłoszonego do BO województwa małopolskiego.

Główną nagrodą w naszych zawodach są vouchery dla wszystkich zawodników na specjalistyczne badania w Krakowskim Centrum Rehabilitacji i Ortopedii – mówi Piotr Opiłka. – Kiedy dowiadujemy się, że tak naprawdę dziecko nie powinno uprawiać sportu? Niestety wówczas, gdy jest już za późno. U nas też były puchary, dyplomy i medale, ale najważniejsze jest to, że dzieciaki zostaną gruntownie przebadane, a wiedza ta trafi do ich trenerów i klubowych działaczy. Napisaliśmy wniosek o wsparcie dla drużyn z tzw. subregionu, w skład którego wchodzą drużyny z powiatów krakowskiego ziemskiego, miechowskiego, proszowickiego i wielickiego – dodaje Opiłka.

W zawodach wystartowało 25 drużyn klubowych i 2 reprezentujące inne stowarzyszenia. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych na pięciu boiskach równocześnie. Oprócz wsparcia z Budżetu Obywatelskiego imprezę wsparły władze samorządowe, dzięki temu wszystkie drużyny otrzymały także sprzęt sportowy. – Jestem zbudowany postawą samorządowców, którzy dołączyli do naszej akcji – mówi poseł Ireneusz Raś. Wtóruje mu burmistrz Skały Tadeusz Durłak. – Budżet Obywatelski to wspaniały projekt, który pozwala włączyć się w samorządność mieszkańcom. Ten turniej został świetnie zorganizowany, cieszy fakt, że młodzież zostanie dokładnie przebadana. Na to poszły największe środki, więc z kolegami burmistrzami i wójtami chętnie wsparliśmy tę akcję.

Najliczniej w zawodach reprezentowane były zespoły w najmłodszych kategoriach. Rywalizacje ułożono tak, by zespoły rozegrały jak największą liczbę spotkań. Klasyfikacja była sprawa drugorzędną, liczyło się to, że tak młodzi chłopcy, wspierani dopingiem przez rodziców, mieli możliwość podniesienia swoich umiejętności w rywalizacji z zespołami, z którymi nie grają w swoich okręgach. Sportowo poziom był bardzo zróżnicowany, Zielonka Wrząsowice wystawiła nawet mieszany zespół, w którym występowały zarówno dziewczęta jak i chłopcy. Rywalizacja toczona była jednocześnie aż sześciu boiskach, odpowiednio dostosowanych do poszczególnych kategorii wiekowych (rozmiar, rodzaj bramek i wielkość boiska). Nikt zatem na nudę narzekać nie mógł, bo w każdej części obiektu w Zabierzowie trwała wielka piłkarska zabawa, w której nici rywalizacji rzecz jasna nie brakowało. Jak to w najmłodszych kategoriach wiekowych bywa, młodzi adepci niezwykle wylewnie okazywali emocje. Nie brakowało więc szalonej radości ale i smutku po straconych gola. Nieocenioną rolę w tych chwilach odgrywali opiekunowie i trenerzy, którzy wpajali chłopcom że o zabawę i rywalizację, a nie o triumfy chodzi. Wszyscy bawili się świetnie, a w przerwach między pojedynkami posilić mogli się w kąciku cateringowym, w którym poza zimnymi napojami, otrzymywali ciepłe posiłki.

Źródło: futmal.pl

 

Ten turniej był dla nas kolejną lekcją piłkarskiego rzemiosła, a całe to przedsięwzięcie pokazało jak dużo trzeba poświęcić czasu i pracy aby móc odnosić sukcesy. Tym niewątpliwie jest możliwość wykonania badań, które z pewnością są najcenniejszym trofeum tego wydarzenia.

Nawiązując do części sportowej, chcę wyrazić swoje ogromne uznanie dla moich zawodników. Pracujemy niemal dwa lata i w tym czasie rywalizowaliśmy z wieloma drużynami. Razem doświadczyliśmy wielu emocji na boisku. Były porażki i płacz, były remisy i niedosyt, były zwycięstwa i niezmierzona radość oraz nagrody, brawa i gratulacje od naszych najwierniejszych kibiców – rodziców. Na tym etapie szkolenia ich zaangażowanie w ten cały proces jest bardzo ważne i potrzebne. Ja osobiście pracy z dziećmi bez rodziców sobie nie wyobrażam. Razem tworzymy jedną drużynę i tylko gdy jesteśmy razem, mamy szansę na odnoszenie sukcesów.

Był to bez wątpienia najlepszy występ naszych żaków, pomimo iż turniej zakończyliśmy poza pierwszą trójką. Z wyników meczowych jestem jak najbardziej zadowolony, jednak zachwycony jestem grą i zachowaniem moich podopiecznych. Nasz styl i co raz większe umiejętności, pozwoliły na panowanie nad wydarzeniami boiskowymi. Posiadanie piłki pozwalało na konstruowanie akcji, przyspieszanie i zwalnianie gry, natomiast wytrenowane stałe fragmenty gry stwarzały przewagę pod bramką przeciwnika. Choć w zdecydowanej większości kończyło się to bramkami, to w meczu półfinałowym zabrakło nam nieco skuteczności. Zdominowaliśmy przeciwnika, lecz bramki pomimo kilku znakomitych okazji nie zdobyliśmy. W karnych zwyciężyli rywale. Mimo tego, myślę, że to naturalne zjawisko, a takie występy są efektem ciężkiej pracy, którą wykonali ci mali piłkarze w ciągu dwóch lat. Zebraliśmy także doświadczenie oraz przeżyliśmy porażkę po rzutach karnych. Lepiej, że przytrafiło się to nam teraz, niż w przyszłości w meczu o wyższą stawkę.

Bilans

Grupa C

POGOŃ – MICHAŁOWIANKA 2:1, Grela, Słaboń M.

MASZYCANKA – POGOŃ 1:2, Grela 2x.

TĘCZA PIEKARY – POGOŃ 0:12, Grela 4, Słaboń M 2, Pilawski 1, Warchoł 1, Pardała 1, Adamski 1, Słaboń K 2.

Sytuacja po grupie

mecze   punkty    bramki

3            9           16:2

Mecz półfinałowy

Pogoń – AP Champion 0:0, karne 2:3, bramki Adamski 1, Słaboń K 1.

Mecze o miejsca 4-6

ORLĘTA RUDAWA – POGOŃ 1:9, bramki Pardała 2, Niemiec 1, Grela 4, Warchoł 1, Pilawski 1.

POGOŃ – ISKRA KRZĘCIN 8:1, bramki Grela 3, Warchoł 1, Słaboń K 1, Pardała 1, Słaboń M 1, Niemiec 1.

Bilans na zakończenie turnieju

mecze   punkty   bramki

6          16        35 – 7

POGOŃ: KUSAREK – WARCHOŁ, PILAWSKI, SŁABOŃ K, SŁABOŃ M, PARDAŁA, NIEMIEC, GRELA, ADAMSKI.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA W KATEGORII ŻAKI

1. Kmita Zabierzów

2. Michałowianka Michałowice

3. AP Champion Miechów

4. MKS Pogoń Miechów

5. Orlęta Rudawa

6. Iskra Krzęcin

7. Maszycanka Maszyce

8. Kaszowianka Kaszów

9. Fundacja Wyłącz Telewizor

10.Galicja Raciborowice

11. Tęcza Piekary

12. Wierzbowianka Wierzbno

Podczas ceremonii zakończenia turnieju nasza drużyna otrzymała nagrody:

  1. 35 voucherów na badania lekarskie,
  2. sprzęt sportowy ufundowany przez UGiM w Miechowie – piłki i pachołki,
  3. pamiątkowe medale.

 

Organizatorzy zwrócili również uwagę, że w kategorii żak Pogoń została drużyną, która w całym turnieju zdobyła najwięcej bramek. Mieliśmy również swojego faworyta do nagrody indywidualnej w kategorii “król strzelców”. Szymon Grela zdobył łącznie 14 bramek i został bezdyskusyjnie najlepszym snajperem rozgrywek żaków, pozostawiając daleko w tyle resztę pretendentów. Dlaczego jednak nagroda powędrowała gdzie indziej, tego już nikt w oparciu o Regulamin wyjaśnić  nam nie mógł…

 

Trener Paweł  Podyma